Po forcie w Pomiechówku uczniowie zaangażowani w projekt „Historia murami fortu spisana” udali się w dniu 15.12.2021 r. na wycieczkę do Twierdzy Modlin.
Położenie Modlina, u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry nadawało temu miejscu naturalne walory obronne. Znaczenie tego miejsca doceniali: król szwedzki Karol Gustaw, Napoleon, carowie Rosji. Decyzję o budowie twierdzy podjął Napoleon. Jednak po upadku Księstwa Warszawskiego twierdza przeszła we władanie carów Rosji. Włodarze nie szczędzili wydatków na rozbudowę twierdzy. Podczas I Wojny Światowej twierdzę zdobyli Niemcy. W grudniu 1918r. władzę w twierdzy po upływie 87 lat przejęło Wojsko Polskie. W okresie międzywojennym na terenie Modlina stacjonowały polskie jednostki, które brały udział w Bitwie Warszawskiej. We wrześniu 1939r. po napaści Niemiec hitlerowskich, żołnierze Twierdzy Modlin walcząc w osamotnieniu, dają tym samym przykład wielkiego męstwa. Kapitulują głównie z powodu wyczerpania się amunicji, medykamentów i żywności. W obronie Modlina straciło życie ponad 2000 żołnierzy polskich. Twierdza została wyzwolona 18 stycznia 1945r. Wkrótce potem polskie władze wojskowe przejęły twierdzę ponownie. Przez jednostki stacjonujące w Modlinie przewinęło się kilkanaście tysięcy żołnierzy.
Zwiedzanie rozpoczęto od Cmentarza Wojskowego w Modlinie, następnie spacerowano po obiektach i podziemiach Twierdzy Modlin. Ostatnim zwiedzanym obiektem było Muzeum Kampanii Wrześniowej. Wycieczkę zakończono tradycyjnym ogniskiem. Projekt „Historia murami fortu spisana” jest finansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.