Po forcie w Pomiechówku uczniowie zaangażowani w projekt „Historia murami fortu spisana” udali się w dniu 15.12.2021 r. na wycieczkę do Twierdzy Modlin.

Położenie Modlina, u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry nadawało temu miejscu naturalne walory obronne. Znaczenie tego miejsca doceniali: król szwedzki Karol Gustaw, Napoleon, carowie Rosji. Decyzję o budowie twierdzy podjął Napoleon. Jednak po upadku Księstwa Warszawskiego twierdza przeszła we władanie carów Rosji. Włodarze nie szczędzili wydatków na rozbudowę twierdzy. Podczas I Wojny Światowej twierdzę zdobyli Niemcy. W grudniu 1918r. władzę w twierdzy po upływie 87 lat przejęło Wojsko Polskie. W okresie międzywojennym na terenie Modlina stacjonowały polskie jednostki, które brały udział w Bitwie Warszawskiej. We wrześniu 1939r. po napaści Niemiec hitlerowskich, żołnierze Twierdzy Modlin walcząc w osamotnieniu, dają tym samym przykład wielkiego męstwa. Kapitulują głównie z powodu wyczerpania się amunicji, medykamentów i żywności. W obronie Modlina straciło życie ponad 2000 żołnierzy polskich. Twierdza została wyzwolona 18 stycznia 1945r. Wkrótce potem polskie władze wojskowe przejęły twierdzę ponownie. Przez jednostki stacjonujące w Modlinie przewinęło się kilkanaście tysięcy żołnierzy.

Zwiedzanie rozpoczęto od Cmentarza Wojskowego w Modlinie, następnie spacerowano po obiektach i podziemiach Twierdzy Modlin. Ostatnim zwiedzanym obiektem było Muzeum Kampanii Wrześniowej. Wycieczkę zakończono tradycyjnym ogniskiem. Projekt „Historia murami fortu spisana” jest finansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

praktyki

zdz dziennik

Oddziały przygotowania wojskowego

  OPW

patronat

VR